2023 Band Day Schedule
Division 1A/2A
Tap/click on a school for program information.
School | Division | Time |
---|---|---|
Eastmark HS | A | 8:12 AM |
Mica Mountain HS | A | 8:24 AM |
Chino Valley HS | A | 8:36 AM |
Palo Verde HS | A | 8:48 AM |
Cholla HS | A | 9:00 AM |
Tanque Verde HS | A | 9:12 AM |
Salpointe Catholic HS | A | 9:24 AM |
Cobre HS | A | 9:36 AM |
BREAK | 9:48 AM | |
Kofa HS | AA | 9:56 AM |
Rio Rico HS | AA | 10:08 AM |
Sunnyside HS | AA | 10:20 AM |
Gila Ridge HS | AA | 10:32 AM |
Washington HS | AA | 10:44 AM |
Paradise Valley HS | AA | 10:56 AM |
Saguaro HS | AA | 11:08 AM |
Cienega HS | AA | 11:20 AM |
BREAK | 11:32 AM | |
Raymond S Kellis HS | AA | 11:42 AM |
Vista Grande HS | AA | 11:54 AM |
Cactus HS | AA | 12:06 PM |
Sabino HS | AA | 12:18 PM |
Glendale HS | AA | 12:30 PM |
Walden Grove HS | AA | 12:42 PM |
PRIDE OF ARIZONA | 1:00 PM | |
1A and 2A AWARDS | 1:30 PM | |
LUNCH BREAK |
Division 3A
Tap/click on a school for program information.
School | Division | Time |
---|---|---|
Flowing Wells HS | AAA | 2:30 PM |
Nogales HS | AAA | 2:45 PM |
Chaparral HS | AAA | 3:00 PM |
Ironwood Ridge HS | AAA | 3:15 PM |
Peoria HS | AAA | 3:30 PM |
Sunnyslope HS | AAA | 3:45 PM |
Tolleson HS | AAA | 4:00 PM |
BREAK | 4:15 PM | |
Marana HS | AAA | 4:25 PM |
Mountain View HS (Tucson) | AAA | 4:40 PM |
Sahuarita HS | AAA | 4:55 PM |
Tucson HS | AAA | 5:10 PM |
Liberty HS | AAA | 5:25 PM |
Canyon del Oro HS | AAA | 5:40 PM |
Perry HS | AAA | 5:55 PM |
DINNER BREAK | 6:10 PM |
Division 4A/5A
Tap/click on a school for program information.
School | Division | Time |
---|---|---|
Buena HS | AAAA | 7:00 PM |
Higley HS | AAAA | 7:15 PM |
Queen Creek HS | AAAA | 7:30 PM |
Casa Grande Union HS | AAAA | 7:45 PM |
Campo Verde HS | AAAA | 8:00 PM |
BREAK | 8:15 PM | |
Sandra Day O’Connor HS | AAAAA | 8:30 PM |
Basha HS | AAAAA | 8:45 PM |
Catalina Foothills HS | AAAAA | 9:00 PM |
Rincon University HS | AAAAA | 9:15 PM |
PRIDE OF ARIZONA | 9:30 PM | |
3A, 4A, and 5A AWARDS | 10:00 PM |
Kofa HS King’s Regiment Marching Band
Yuma, AZ
Director: Sheryl Clifton, Steven Montague
Drum Major: Emma Connor
Program: To Catch a Thief
Eastmark HS Firebird Marching Band
Queen Creek, AZ
Director: Mia Campos
Drum Major:
Program: Café Silhouettes
Mica Mountain HS Silver Bolts Marching Band
Vail, AZ
Director: Anka Mischel
Drum Majors: Alex McDonald, Ali Kruszewski
Program: Get Your Step On!
Chino Valley HS Marching Cougars
Chino Valley, AZ
Director: Jennie Gappinger
Drum Major: Alex Ryan
Program: Birth of America
Palo Verde HS Titan Marching Band
Tucson, AZ
Director: Vanessa Eastman
Drum Majors: Ryder Meinhardt, Ash Weisbrod
Program: Color by the Numbers
Cholla HS Charger Marching Band
Tucson, AZ
Director: Richard Rubin
Drum Major: Angel Flores-Cortina
Program: The Music of Pop Divas
Tanque Verde HS Pride of Tanque Verde
Tucson, AZ
Directors: Matt Harris and Ben Johnson
Drum Majors: Austin Weigel and Ana Velosa
Program: Winter
Salpointe Catholic HS Lancer Marching Band
Tucson, AZ
Director: Jim Howell
Drum Major: Britten Johnston, Bryce Rosen, Nick Howell
Program: Surfventure!
Cobre HS Indian Pride
Bayard, NM
Directors: Chuck Gerheart and Chris Gerheart
Drum Major:
Program: Crush
Rio Rico HS Marching Hawks
Rio Rico, AZ
Directors: Mary Taft, Jonathan Johnson
Drum Majors: Rowen Yoder, Raquel Carrillo
Program: Chess – The Art of Strategy
Sunnyside HS Pride of Sunnyside
Tucson, AZ
Director: Christian Del Rosario
Drum Major: Alan Echevarria and Jeniah Romero
Program: Blast to the Past
Gila Ridge HS Hawks Marching Band
Yuma, AZ
Director: Dave Vosler
Drum Majors: Francheska Filatoff
Program: Afterworld
Washington HS Purple Pride Marching Machine
Glendale, AZ
Directors: Jason Landaiche
Drum Majors: Valeria Estevane, Estrella Gabow
Program: Shockwave
Paradise Valley HS Pride of Paradise
Phoenix, AZ
Director: Ryan Diefenderfer
Drum Major: Renata Caruso & Ethan Kendzior
Program: Heist
Saguaro HS Sabercat Band
Scottsdale, AZ
Director: Sam Litt
Drum Major: Jake Weiss and Sadie Williams
Program: Heist
Cienega HS Copper Thunder Marching Band
Vail, AZ
Director: Reed Bailey, Thomas Koenig
Drum Majors: Allie Akers, Aaron Sheppard
Program: Tales of the Djinn
Raymond S Kellis HS Kellis Marching Corps
Glendale, AZ
Director: Nathan Garrison
Drum Majors: Angel Espinosa Rangel and Francisco Alexander
Program: Seasons Change
Vista Grande HS Marching Band
Casa Grande, AZ
Director: Adan Florez
Drum Majors: Zackeriah Hicks and Jocelyn Roll
Program: Marchi-achi
Cactus HS Cobra Regiment
Glendale, AZ
Director: Joshua Simmons
Drum Majors: Cassara Leija, Becca Calvert
Program: Where The Heart Is
Sabino HS Sabercat Marching Band
Tucson, AZ
Director: Jack Taylor
Drum Majors: Madison Wright, Atreylen Freeman
Program: Remix De Lune
Glendale HS Cardinal Marching Band
Glendale, AZ
Director: Julie Trent
Drum Majors: Maria Vargas Cesario, Valeria Alvarez
Program: Postcards from Spain
Walden Grove HS Red Wolf Regiment
Sahuarita, AZ
Director: Jacob Buchen
Drum Majors: Lillian Salamah and Jack Grimm
Program: Espionage
Flowing Wells HS Caballero Marching Band
Tucson, AZ
Directors: Carrie Hester
Drum Majors: Corrine Cervini
Program: Dreams of Persia
Nogales HS Pride of Nogales
Nogales, AZ
Directors: Donald Heaton, Roxanna Jimenez
Drum Majors: Victoria Navarro and Ailed Rodriguez
Program: Digging Up the Past
Chaparral HS Firebird Marching Band
Scottsdale, AZ
Director: Jennifer Mireau
Drum Majors: Cara Robertson
Program: Expedition Skull Island
Ironwood Ridge HS Nighthawk Vanguard
Oro Valley, AZ
Directors: Damon Knepper and Michael Shaheen
Drum Majors: Emily Stillwaugh
Program: A Photograph is Worth…
Peoria HS Panther Pride Marching Band
Peoria, AZ
Director: Jeffrey Malone
Drum Major: Grace Rhoten and Alexa White
Program: The Red Thread
Sunnyslope HS Viking Pride Marching Band
Phoenix, AZ
Director: Steve Alguire
Drum Majors: Jacob Luis
Program: Dark Circus
Tolleson HS Wolverine Marching Band
Tolleson, AZ
Director: Alex Keene
Drum Majors: Sarah Zungailo and Akim Peinado
Program: X Marks the Spot
Marana HS Tiger Pride Marching Band
Marana, AZ
Director: James H. Attebery
Drum Major: Bryce Falkoff and Aden Moore
Program: The Voyage
Mountain View HS Pride of Mountain View
Tucson, AZ
Director: Abigail Francis
Drum Major: Emma Larchar
Program: Glitch
Sahuarita HS Marching Mustangs
Sahuarita, AZ
Director: Benjamin Garland
Drum Major: Kevin Reyes
Program: The Fountain
Tucson HS Marching 100
Tucson, AZ
Directors: Dean Moore, Morani Sanders, Jules O’Herron
Drum Majors: Dani Lazcano, Clay Crowl
Program: Decades of Adventures
Liberty HS Marching Band
Peoria, AZ
Directors: Byron Coulter
Drum Majors: Kate Gocza and Robin Liddell
Program: The Best of Broadway
Canyon Del Oro HS Green Machine Marching Band
Tucson, AZ
Director: Ranee Schmuker
Drum Major: Ryan Ratliff and Leeah Payne
Program: Dreamscapes
Perry HS Puma Regiment
Chandler, AZ
Director: Benjamin Sampayan and Christine Smith
Drum Majors: Alexis Taylor & Conner Tolman
Program: A New Dawn
Buena HS Marching Colts
Sierra Vista, AZ
Directors: Brad Gallant and Marnie Goulding
Drum Majors: Mallory Hooper, Ashlynn Lewis, Natalie Rice
Program: Uprising
Higley HS Marching Knights
Higley, AZ
Directors: Chesley Sharp and Steven Cheatham
Drum Major: Abby Chinboukas and Chelsea Ward
Program: The Heist
Queen Creek HS Marching Band
Queen Creek, AZ
Directors: Tucker Rother
Drum Majors: Hayden Kane and Sage Glonek
Program: Queen Creek’s Excellent Adventure
Casa Grande Union HS Pride of Casa Grande
Casa Grande, AZ
Director: Martin Hebda
Drum Majors: Curtis Maroney and Carson Galle
Program: Crash Test Dummies
Campo Verde HS Coyote Pride Marching Band
Gilbert, AZ
Directors: Matt Kozacek and Shad Johnson
Drum Majors: Lena Bautista, Michael Hanus and Sophie Hawkins
Program: Imagination Remastered
Sandra Day O’Connor HS Eagle Pride Marching Band
Phoenix, AZ
Directors: Austin Cilone
Drum Majors: Evan Knudson, Matthew Bushman, and Thomas Wakeman
Program: PUMP!
Basha HS Bear Regiment
Chandler, AZ
Directors: Miles Denny, Shawn Schive
Drum Majors: Becca Chamberlain, Zuree Altema
Program: Start Your Engines
Catalina Foothills HS Foothills Falcon Band
Tucson, AZ
Directors: Renee Shane-Boyd, Thomas Gerald, Tina Walton
Drum Majors: Antonio Padilla, Sara Nielsen, Bryan Zhang, Shelby Giachetti
Program: Lost and Found
Rincon University HS Marching Band
Tucson, AZ
Directors: Jeff Marchant and Dan Philips
Drum Majors: Rachel Zheng, Rocco Anaya, Kevin Bates, Miranda Moore
Program: 8-Bit!